Móda první republiky: Elegance a styl 20. a 30. let

Móda první republiky

Období První republiky (1918–1938) bylo pro Československo časem nejen politických a ekonomických změn, ale také kulturního rozkvětu a výrazného rozvoje módního průmyslu. Móda této éry odrážela modernizaci společnosti, emancipaci žen a vlivy mezinárodních trendů, které formovaly elegantní a sofistikovaný styl, jenž se stal symbolem této doby.

Obsah článku

20. léta: Éra Flapper Girls

Po první světové válce došlo k zásadním změnám v ženské módě. Vliv flapper girls, mladých žen, které odmítaly tradiční normy a prosazovaly nový životní styl, byl výrazný. Typickými rysy módy 20. let byly:

 • Krátké vlasy a klobouky: Velmi populární byly bob cut a klobouky cloche. 
 • Volné šaty: Šaty s rovnými liniemi a nízkým pasem, často zdobené třásněmi a korálky.
 • Rovné siluety: Zdůrazňovala se chlapecká postava, což znamenalo méně výrazný pas a plochý hrudník.
 • Plesové šaty: Lesklé látky, třpytivé flitry a hluboké výstřihy na zádech byly běžné pro večerní oblečení.

30. léta: Návrat k eleganci a ženskosti

V 30. letech se móda opět změnila a ženy začaly preferovat více ženské a elegantní siluety. Klíčové prvky tohoto období zahrnovaly:

 • Zvýrazněný pas: Šaty a kabáty byly navrženy tak, aby zdůrazňovaly ženské křivky.
 • Dlouhé sukně: Sukně se prodloužily a často sahaly až ke kotníkům.
 • Široká ramena: Vlivem hollywoodských hvězd se rozšířila móda šatů s širokými rameny a úzkým pasem.
 • Luxusní materiály: Hedvábí, satén a samet byly často používány pro večerní oblečení.

Mužská móda

Móda pro muže během První republiky se vyznačovala především elegancí a důrazem na detail. Muži dbali na správný střih oblečení a kvalitní materiály.

 • Obleky: Tmavé obleky s vestou, často vyrobené z vlny nebo tvídu, byly základem mužského šatníku.
 • Košile a kravaty: Bílá košile s tuhou límečkem a kravata byla nezbytnou součástí formálního oděvu.
 • Doplňky: Klobouky (fedora nebo homburg) a kapesní hodinky byly běžné.
 • Sportovní móda: Volnočasové oblečení zahrnovalo sportovní saka, golfové kalhoty a lehké svetříky.

Dětská móda

Dětská móda se během První republiky začala více zaměřovat na pohodlí a praktičnost, ačkoli byla stále inspirována dospělou módou. Pro chlapce byly populární krátké kalhoty a vesty, zatímco dívky nosily šaty s vysokým pasem a mašlemi.

Módní domy a návrháři

Během První republiky se v Praze a dalších městech rozvíjely módní domy a ateliéry, které přispívaly k rozvoji československé módy. Mezi významné návrháře patřili například Hana Podolská a Oldřich Rosenbaum. Tito módní tvůrci přinášeli do československé módy nejen evropské trendy, ale také vytvářeli unikátní kousky, které oslavovaly národní identitu.

Vlivy a inspirace

Móda První republiky byla silně ovlivněna mezinárodními trendy, zejména z Paříže a Hollywoodu. Filmy a módní časopisy hrály významnou roli v šíření módních novinek a inspirací. Československé ženy a muži se tak mohli inspirovat hvězdami jako Greta Garbo, Marlene Dietrich nebo Clark Gable.
Móda První republiky byla odrazem doby plné změn, inovací a kulturníhorozkvětu. Kombinace elegance, ženskosti a mužského stylu s vlivy mezinárodních trendů vytvořila jedinečný a stále obdivovaný módní styl, který zanechal trvalou stopu v historii československé módy. Tento období je i dnes inspirací pro mnohé módní návrháře a milovníky retro stylu.

Zdroj obrázku: Pexels